Každá porodnice může mít trochu jiné přístupy. V tomto příspěvku chci popsat hlavní nabídky z řad zdravotníků v průběhu celého porodu. Čerpám hlavně z knih – Alžběta Samková – Vulvou porodní asistentky, Ingeborg Stadelmann – Zdravé těhotenství a porod a z mých zkušeností z porodnic.
Velmi těžké je rozhodnout se. Rozhnodnout se v přítomnosti strachu o svoje zdraví, zdraví miminka. Rozhodnout se pod tlakem porodnice. I v těchto těžkých situacích se vždy bude rozhodovat lépe, pokud víme co nás po zásahu čeká, co to ovlivní a čemu pomůže.
My ženy si můžete pokládat tři zásadní otázky:
- Jak jsem na tom Já ?
- Jak je na tom dítě ?
- Jaký je postup porodu ?
Jak dlouho už mám poslíčky? Kolik nocí jsem probděla? Jsem hladová? Jsem plná strachu, paniky?
Jaké jsou ozvy dítěte? Jsou děložní stahy silné a pravidelné? Bere to dítě hopem nebo je naopak pasivní? To můžeme přeložit jako „Chci rychle pryč, už to tu pro mě není bezpečné“ nebo mu mohou ubývat síly, a tak šetří energii. Mějme ovšem na paměti, že tu máme fázi porodu, které se říká přechodová. Porod se uklidňuje, kontrakce slábnou a tělo, dítě, se připravuje na 2. fázi – vypuzovací, tlačení. Přechodová fáze může trvat i 2 hod.
Postupuje porod? První fáze porodu, tedy do 6 cm může být pomalá, ale mělo by se něco dít – návaly, děložní hrdlo se zkracuje, otevírá, porodní cesty se změkčují.
Pokud si na všechny tyhle tři otázky odpovíme pozitivně, můžeme si nechat trochu času. Klidně půl hodiny, hodinu. Poproste zdravotníka o čas na rozmyšlenou, případně o dovysvětlení zásahu.
Klystýr
Podle mého názoru má velké výhody. Prohřeje tkáně, dostatečně vyprázdní střeva, udělá větší prostor pro dítě, kontrakce zesílí. Mizí obavy, že s miminkem vytlačíme i obsah střev. Nevýhodou může být strach z klystýru jako takového a z necitlivého zavedení. Jako u celého porodu je důležité se uvolnit. Já doporučuji zkusit si udělat klystýr doma a uvidíte, že je to v pořádku a je to příjemné uvolnění 🙂
Klystýr není vhodný používat ve fázi, kdy jsme otevřené na více než 5 cm. Případně když jsou kontrakce už velmi silné, tedy v 2. půlce otevírací fáze.
Dirupce vaku blan
Pustit vodu, protrhnout vak. Fyziologicky by měl vak blan prasknout až ve fázi tlačení. Má to několik důvodů – dítě netlačí hlavičkou přímo na pánev. Porodnická branka se tedy otevírá tlakem vody a ne pevné hlavičky – méně bolesti. Dítě se při protrhnutí vaku blan lekne, můžou padnout i o centimetry a tím zpomalí porod. Může dojít k prolapsu pupečníku. Pupečník půjde do porodních cest jako první a tím je přívod kyslíku pro dítě v ohrožení.
Může se stát, že dítě je pořád vysoko, nesestupuje. Žena už je otevřená na 10 cm, ale stojí to tzv. na vodě. Potom může dirupce pomoci porod urychlit. Je otázka, zda žena chce porod urychlovat. Je důležité se ženy ptát, jestli se zásahem souhlasí. Po dirupci vaku blan se kontrakce zesílí a jsou v krátších intervalech.
Epiziotomie
Nástřih hráze. Důvodem je tíseň plodu. Dítě to může sygnalizovat zpomalením porodu. Probíhá u komplikovaných, vyvolávaných a velmi pomalu postupujících porodů.
Pokud klesnou ozvy, ale celý porod probíhá dobře, je dobré vědět, že dítě má rezervy. Zkuste změnit polohu– bok, na všechny čtyři.. Zhluboka dýchat do břicha.
Problém může být i jizva z předchozího porodu. Tu pomůže povolit teplo – sprcha, napářka (přidat bylinky i bez).
Chemie
Jsou to léky, které dokáží „rozjet“ porod, zastavit porod, pomoci proti bolesti, pomoci uvolnit porodní cesty. Jsou mocné, ale podle mého názoru se musí použít uvážlivě. Dokáží rozjet kolotoč, který může skončit operací. Na druhou stranu, v krizové situaci dokáže zachránit. Když je potřeba po něčem tzv. sáhnout, je k tomu důvod a my si to nemusíme vyčítat.
Spasmolytika
Léky na uvolnění nepoddajné porodní branky. V českých porodnicích se používají Belladonové čípky nebo svíce, spasmopan, buscopan. Alternativou ke spasmolytikům je teplá sprcha, vana, napářka nebo změna polohy.
V situaci, kdy je tlak hlavičky silný a žena má potřebu přitláčet i přes pevnou porodnickou branku. Ta má pak tendence otéct, a to brání vstupu dítěte do pánve. Je dost pravděpodobné, že tohle se děje špatnou polohou miminka a tak je dobré ženu polohovat – bok, koleno-prsní poloha, na všech čtyřech…
Kdy je důvod použít ? Porod se velmi zpomalí a sprcha či změna polohy nepomáhají. Slabá kondice matky – dlouhý porod, probdělé noci.
Rozhodně není potřeba podat tyto léky v začátku porodu – v přípravné a v 1. půlce otevírací fáze.
Epidurál
Lék na bolest. Největší nebezpečí je v bludném kruhu. Podání epidurálu znamená tlumení kontrakcí. Respektive neměli bysme je cítít, ale měly by se dít. Žena se tím ale trochu odpojí od těla a porodního procesu. Kontrakce se mnohdy musí vyvolat – oxytocinem, který kontrakce rozjíždí ve velkém. To znamená znova lék na bolest? A nebo už přistoupíme k ukončení porodu operativně?
Epidurál, EPA, vám dá 1-2 hod klidu, děloha pokračuje v práci, ale citíte jen tlak.
Aplikace trvá 20-30 min – musí se u toho sledovat stav matky a dítěte. Na zádech zůstává katetr a epidurál se tak dá přidat.
Nevýhody ? Snížení intenzity kontrakcí, které se později musí zase chemicky vyvolat. Může se stát, že na ženinu bolest to nemusí působit, každý to má trochu jinak. Sice až po porodu, ale často se po zavedení epidurálu dostavuje úporná bolest hlavy.
Opiáty
Největší nevýhoda – působí i na dítě. To se rodí zfetované, hůř se mu dýchá, je ospalé a narušuje se tím bonding a aktivní hledání bradavky – dobrý start pro kojení.
Neměly by se tedy podávat 2-3 hodiny před narozením miminka – to se ale těžko odhaduje.
Stav ženy je jako v opilosti. Nepamatuje si mnohdy porod, jen bolest. Obecně je lepší se jim vyhnout a raději zvolit EPA.
Entonox
Rajský plyn. Neublíží, rychle vyprchá, bolest netlumí, ale ženě je to v té chvíli jedno.
Na dítě by neměl mít vliv, vzhledem k tomu, že vyprchá velmi rychle z těla. Stát se může, že klesnou ozvy, potom je lepší rajský plyn vrátit zdravotníkům a změnit polohu, aby se dítě dostalo zpět do kondice.
Může být dobrý při porodu placenty, šití poranění a čištění. Někde se za něj musí platit.
Oxytocin
Chemické kontrakce, jsou silné, víc než ty co si tělo samo vytváří. Je to i z důvodu, že chemický oxytocin naruší vaši hormonální rovnováhu. Při fyziologickém, přirozeném porodu se vyplavuje oxytocin. S ním ale přichází serotoniny, endorfiny, enkefaliny. Hormony, které navozují pocit pohody, uvolnění, zmírňují bolest a mohou vést až k pocitu euforie – díky nim se žena může dostat až k bájnému orgasmickému porodu. Tyto hormony, vám ale do kapačky s oxytocinem nepřidají..
Podává se často pokud je podána porodnická analgezie – mimo entonoxu.
Kdy se pro oxytocin rozhodnout? Pomalý porodní proces, v kombinaci se špatnou kondicí matky, děložní sval je už unavený.
Je možné podat jen malé množství, aby šok z návalu kontrakcí nebyl tak velký. Možnost pomalého, postupného přísun oxytocinu je nutno probrat před porodem se zdravotníky.
Prostaglandin
Používá se k dozrání porodních cest a spuštění porodu. Tablety nebo čípky se vkládají do pochvy (pod děložní hrdlo, pokud je už „pootevřeno“ tak rovnou do hrdla).
Účinek zavisí na připravenosti dítěte, těla ženy a na podmínkách na začátku a během porodu = fyzická a psychická kondice matky a dítěte. Prostaglandin je obsažen v můžském spermatu, takže pokud je ženě příjemné, může si dopřát tento hormon nechráněným pohlavním stykem.
Gynipral
Pro předčasný porod, pomáhá utlumit děložní kontrakce. Někdy se musí podat po podání oxytocinu kdy intenzivní práce dělohy ohrožuje matku i dítě.
Podává se pokud se rozhodne pro ukončení porodu operativní cestou. Dítě nemůže projít pánví, špatná poloha dítěte.
Operativní zásahy
Do této kategorie patří lidově řečeno kleště a zvon – Forceps a Vakuumextraktor. Jsou použity při nedostatku kyslíku u dítěte. Při velkém vyčerpání matky, která už nemá síly porod dokončit. Situace, kdy je dítě fixováno v pánvi a nejde, nebo je velmi rizikové, provést císařský řez.
Pokud je tu hrozba použití těchto nástrojů z důvodu klesání ozev, zkalenou plodovou vodou, je nutné co nejvíce dýchat do břicha nosem, výdech pusou. Při výdechu se hluboce uvolňovat v pánvi, aby dítě nebylo sevřené.
Šťastnou cestu
A to je vše. A proč píšu tento článek ? Protože Nebuď překvapena a Neboj se rozhodnout. Já věřím, že mnohému výše popsanému se dá předejít. Je tolik přírodních, přirozených alternativ. MOC všem ženám přeji krásný porod. A pokud se s něčím z výše zmíněných zásahů setkáte, hlavně si to prosím nevyčítejte :).
Držím všem maminkám a dítkům palce, aby jejich porodní proces byl takový, jaký sami potřebují.